top of page

Zdrowe stopy twojego dziecka


Wszyscy wiemy, jak ważne są nasze stopy. Dźwigają ciężar całego ciała zazwyczaj przez całe nasze życie. Mało kto jednak wie, że o ich zdrowie najlepiej jest zadbać zanim na nich staniemy czyli przed 1 rokiem życiem, a najlepiej jeszcze przed 6 miesiącem.
Pozycja płodowa, przebieg ciąży i porodu, stres i emocje matki w ciąży, a obecnie coraz głośniej mówi się w świecie nauki również o stresie czy traumie rodowej przenoszonej pokoleniowo.

Wszystko ma wpływ na to, z jaką konstytucją ciała przychodzi na świat mały człowiek.

A stopy to oczywiście nierozłączna część całego ciała. Jak pisałam wcześniej...bardzo ważna :)

A zatem wzmożone/ obniżone napięcie w rozumieniu ogólnej neurologii, napięcia w obszarze opony twardej, kręcz szyi, asymetria napięcia mięśniowego w apsekcie przednio-tylnym, plagio/ brachio -cefalia, użycie kleszczy czy próżnociągu w trakcie porodu, silne emocje dziecka, zawieszenie w strachu lub złości, wzmożony lub przetrwały odruch MORO, poczucie bezpieczeństwa, sytuacja społeczna środowiska rodzinnego, obecność ojca, poczucie bezpieczeństwa i poziom odczuwanego szczęścia mamy itd....

Wszystko to i wiele więcej wiąże się ze zdrowiem stóp i prawidłowym rozwojem stawów skokowych do momentu rozpoczęcia chodu u dziecka.

To właśnie prawidłowe napięcie i aspekt psychosomatyczny w okresie płodowym i niemowlęcym odgrywa kluczową rolę w rozwoju zdrowej stopy, a zatem także postawy ciała dziecka, a później dorosłęgo człowieka.
W ramach profilaktyki lub jeśli nas coś niepokoi dobrze jest zatem sprawdzić czy wszystko dobrze u naszego maluszka u odpowiedniego specjalisty do 6 miesiąca życia.

Pierwszym i najważniejszym specjalistą w tym zakresie jest lekarz pediatra, który ewentualnie skieruje nas do innego lekarza, jeśli będzie taka potrzeba.

Kto jeszcze może być potrzebny?...

Osteopata poprzez swoje wyspecjalizowane czucie głębokie oraz specjalne techniki diagnostyki manualnej poszukuje pierwotnej przyczyny problemu, z którym boryka się nasz maluch.

W diagnostyce oraz terapii bierze pod uwagę zarówno aspekt mięśniowo- szkieletowy, jak również metaboliczny, neurologiczny, płynowy (krążeniowy- związany również z krążeniem płynu mózgowo-rdzeniowego), no i oczywiście emocjonalny małego pacjenta.Doradca laktacyjny lub neurologopeda mogą spojrzeć na problem funkcjonalny w obszarze jamy ustnej, języka i stawów skroniowo- żuchwowych.

Fizjoterapeuta met Bobath lub ew. Voyty może zająć się wspomaganiem prawidłowego rozwoju ruchowego naszego dziecka, co oczywiście nie jest bez wpływu na pozostałe obszary zdrowia ciała pacjenta.


Co możemy zrobić sami?...

Na te pytania znajdziecie odpowiedź w pozostałych postach :)Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page