top of page

Czy wiesz jak ważne są Twoje stopy?.......

Wiele problemów bólowych kręgosłupa kolan/ bioder/ a nawet głowy może wynikać z dysfunkcji w budowie i pracy Twoich stóp?..... Zła budowa stóp to nieprawidłowe ustawienie kolan-bioder-miednicy-kręgosłupa, a także przejścia szczytowo potylicznego i stawu skroniowo-żuchwowego. Układ stopy i jej prawidłowa praca jest także niewiarygodnie istotna w trakcie uprawiania sportów (narciarstwo/ biegi/ skoki/ łyżwy itd). Zaburzony układ stopy w trakcie chodu/ biegu czy nawet stania powoduje nieprawidłową pracę poszczególnych mięśni na przebiegu całego łańcucha funkcjonalnego kończyn dolnych i dalej tułowia, aż po czubek naszej głowy.

U DZIECI

powinniśmy szczególnie dbać o prawidłowy rozwój stóp, gdyż to, jak ukształtują się ich stopy, będzie miało wpływ na kondycję i wygląd ich gorsetu szkieletowo- mięśniowego przez całe życie.

Co jest ważne?...

-dobór odpowiedniego obuwia - chodzenie na boso - chodzenie po zróżnicowanym podłożu - odpowiednia dawka ruchu ogólnorozwojowego - zabawy ruchowe stopami (targanie gazety/ zbieranie stopami małych przedmiotów z podłoża czy bawienie się w małpki podnoszące stopami skarpetki) - gdy dziecko osiągnie wiek 5 lat, a stopa jest płaska/ koślawa lub płasko-koślawa powinniśmy skonsultować wadę u specjalisty (ortopedy lub fizjoterapeuty) - w razie konieczności wprowadzić jak najszybciej ćwiczenia korekcyjne- kształtujące prawidłowy rozwój stóp - najlepsze efekty w korekcji uzyskamy dobierając odpowiednie wkładki o charakterze pracy dynamicznej (czyli takie, które stymulują stopę do prawidłowej pracy, a nie tylko podpierają łuki i tym samym osłabiają mięśniówkę małej stópki) - wkładki powinien dobierać fizjoterapeuta z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka i po wykonaniu diagnostyki całej postawy ciała

U DOROSŁYCH

Praca manualna w problemach bólowych kręgosłupa czy kończyn dolnych bez analizy stopy i ewentualnego wyrównania zaburzeń budowy i tym samym funkcji stóp może okazać się pracą syzyfową. A naszym celem nie jest umawianie pacjenta w gabinecie codziennie tylko sprawienie by nie musiał już więcej do nas przychodzić :)

Problemy, które najczęściej sygnalizują pacjenci z dysfunkcją stóp to: - bóle kolan (przyparcie rzepki, chondromalacja, wczesne stany zwyrodnieniowe) - bóle bioder lub jednego biodra - bóle kręgosłupa (na różnych poziomach) - rwa kulszowa - bóle głowy (migreny) - wady zgryzu

Nie byłabym fanem osteopatii gdybym nie włączyła w te objawy również dysfunkcji ginekologicznych/ urologicznych czy tych związanych z ukrwieniem kończyn dolnych (jak np. bóle miesiączkowe/ przewlekłe zapalenia pęcherza/ żylaki itp.) U dorosłej osoby nie mamy możliwości zmiany strukturalnej w budowie stopy, która ukształtowała się w okresie dorastania. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest dobór indywidualnych wkładek korygujących dynamicznie, które będą stymulowały stopy do lepszej pracy oraz będą powodowały jej lepsze ustawienie w trakcie pracy, a zatem lepsze funkcjonowanie kończyn dolnych, miednicy i tułowia oraz narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych i limfatycznych.

U SPORTOWCÓW

budowa i praca stóp jest szczególnie istotna , ponieważ: - eksploatacja stopy jest ekstremalnie duża - stopa poddawana jest maksymalnym przeciążeniom, które przenoszą się również na górne partie ciała - dysfunkcje w budowie stóp powodują nieprawidłowe napięcia - całego łańcucha mięśniowego, kończyn dolnych i dalej tułowia, co powoduje wzmożone napięcia lub utrudnione wzmacnianie pewnych partii mięśniowych - asymetrie w budowie i obciążaniu stopy prawej i lewej powodują zmiany w ułożeniu talerzy kości biodrowych (zmieniają układ kości miednicy i kości krzyżowej) zaburzając prawidłowe funkcjonowanie kończyn dolnych w trakcie pracy fizycznej. Powoduje to różne trudności treningowe oraz zwiększa ryzyko kontuzji.

Wkładki dla sportowców są wykonywane również indywidualnie i dobierane odpowiednio do obuwia. Można wykonać także wkładki specjalistyczne do buta narciarskiego czy skokowego.


Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page